Lymfatická masáž

Manuální lymfodrenáž je jemná masážní technika, působící na lymfatický (mízní) systém těla za účelem podpory oběhu lymfy. Lymfatický oběh, na rozdíl od krevního oběhu, nemá totiž svou pumpu. Masáž se provádí  jemným tlakem rukou, působícím jen na kůži a podkoží bez  použití olejů či emulzí. Stimuluje činnost mízovodů, obnovuje průchodnost lymfy v uzlových bodech a pomáhá urychlit odvádění škodlivin z organizmu. Toto čištění se pak odráží nejen na úrovni tělesné, ale i duševní.

 

Lymfatické cévy tvoří významnou součást imunitního systému těla a odvádějí zplodiny z mezibuněčných prostor těla přes lymfatický systém zpět do žilního systému. Nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek ve tkáních a kloubech je nedostatek pohybu, nevhodná strava, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání.

 

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod. se projevuje únavou, sníženou schopností organismu čelit zátěži, infekčním chorobám a jiným nemocem, otékáním nohou, především v oblasti kotníků, otoky v oblasti břišní nebo v obličeji,  zduřením uzlin a celkovým oslabením imunitního systému.

 

Na začátku setkání Vás čeká krátká chvilka pro sdílení potíží, s nimiž přicházíte. Rozhovor napomůže navázání kontaktu terapeuta a klienta a připraví prostor pro hlubší účinek následného ošetření. Na základě počátečního rozhovoru pak společně stanovíme priority Vašeho těla ve vztahu k lymfatické masáži v tuto chvíli, případně i ve výhledu, a můžeme si udělat orientační plán, jak postupovat dál. Masáž je příjemná, nebolestivá, uvolňující. Po prvních ošetřeních pocítíte výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování ze sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy zaznamenáte větší žízeň, zdravý pocit hladu a může se vám zdát, že častěji zíváte.V den masáže a po ní se doporučuje lehká, nezatěžující strava a dostatek tekutin.

 

Manuální lymfodrenáž je vhodná i jako prevence ošetření u osob vystavených dlouhému stání. Pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu. Užívá se pro zlepšení stavu pokožky zejména dekoltu a obličeje, k prevenci tvorby vrásek. Jako účinný prostředek při celulitidě, pro podporu čištění organismu nejen při snižování tělesné hmotnosti. Pro celkové uvolnění je vhodná pro lidi vystavené dlouhodobému stresu.